15
ноябрь
2018
Ашық сабақ Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі, тақырыбы мен идеясы
САБАҚ ЖОСПАРЫ
САБАҚ: Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі, тақырыбы мен идеясы
» Мектеп: Валерий Чкалов орта мектебі
Күні: Мұғалімнің есімі: Абдижанова Б.К.
СЫНЫП: 5 «А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын меңгеру, тақырыбы мен идеясын анықтау;
Әңгімедегі кейіпкер образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу,әңгімеден алған әсерін сипаттап, авторға жазу;
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
• Әңгіменің мазмұнын меңгереді, тақырыбы мен идеясын ашады;
Оқушылардың басым бөлігі:
• Әңгіме тақырыбы мен идеясын біледі;
Кейбір оқушылар:
• Қорытынды шығарып, шығармашылық қабілеті дамиды;
Тілдік мақсат Оқушылар:
• ... (істей) алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Еңбекпен тапқан нан, рухани өмір,
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Қабырға, Торғай, шығыр салу, шыңдауыл.
Алдыңғы оқу Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер) Ресурстар
Ұйымдастыру
1. Оқушылардың сабаққа қатысуы қадағаланады;
2. Құрал-жабдықтары тексеріледі;
Үй жұмысы 1. «Егер де мен ...» ойыны. Сұрақтар қойылады.
2. Атымтай жомарт кім?
3. Бай бола тұра неліктен күнде еңбектенеді? Интерактивті тақта
Жаңа сабақ Оқу мақсаты мен бағалау кретерийлерін айту.
Дескриптор:
1. Бөлімдер бойынша әңгімені оқу. Шеңбер ішінде мазмұнын айту.
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін бірнеше бөліктерге бөліп, топта оқыту. Әр бөлікке атау береді. «Кіші, үлкен шеңбер» ішінде түсіндіреді.
«Ара ұясы» әдісі бойына екі сұрақтан жазып, көрші топтарға береді. Бірнеше оқушының жауабын тыңдау Стикер
Бекіту-пысықтау жұмыстары 1.«Ұқсас оқиға» айтқызу. Қыпшақ Сейітқұл, ... .
2.Сөздерді дұрыс орналастырып, әңгімедегі негізгі ойды тап, әр бөлімге тақырып қой.
І. «Қалайынша байытып етсем бұл кедей отыз үй, қатарына қосамын халық»
ІІ. Кеңесіп жиып Сейітқұл жұртын, салдырды қолайлы жеріне бір қорған биік шымнан, бақташы реттеп малдарын қарауыл қару жарақты, жүргізді шыңдауыл.
ІІІ. Кісілер кәсібі жоқ болып жарлы, айналысады жағында егінмен дереуТорғай, жылда түзеліп бірнеше, қатарына халық қосылады.(Бөлімге тақырып, жоспар құрады)
3.Диалог журнал.
Автормен сырласу Шығармамен сырласу Кейіпкермен сырласу
Қорыту 1.Үзіндіні І жақта баяндап, ішкі монолог оқу.
2. Хабарлау түріндегі монолог оқу.
Сауда етуге мал жоқ, барымтамен мал алсақ, бір күндері жау да бізден қуып алады, ақырында қаза боламыз. Соның үшін әуелі мекен еткендей бір орын іздейді. Көп жерлерді кезіп, ақырында, Торғай төріндегі Қабырға деген өзен судың бойына тоқтады. Қолына кетпен алып, егін салды. Егінді жиып, көшпелі елге сатып, мал етті. Бес, алты жылда елі төрт жүз елге таянды.
Әңгімені модельдеу.(тақтаға орындайды)
І. Тақырыбы:
ІІ.Идеясы:
ІІІ. Негізгі, қосалқы кейіпкер:
IV.Жанр түрі:
V. Қолданылған мақал-мәтелдер, тұрақты тіркестер.
VІ. Сөзмаржан: (Түсіндірме сөздікпен жұмыс, синонимдерін табады))
Үйге тапсырма Қазіргі заманның өзекті мәселесі қандай?», «Қыпшақ Сейітқұл туралы менің түйген ойларым»
тақырыбына эссе жазу.
Кері байланыс 1. «+, -, қызық» әдісі бойынша оқушылар сабақ жайлы кері байланыс жазады.
2. «Жақсылық тамшылары» өзі жасаған жақсы істерін не жұптағы оқушының бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді.
3. «Аралдар» әдісі. «Қуаныш» а, «Мұң» а, «Түсінбестік» а, «Үрей» а, «Күту» а, «Шабыттану» а, «Сүйсіну» а,
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
• • «+,-, қызық» әдісі.
• «Бағдаршам» әдіс• • «Рухани жаңғыру»
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Монолог жәнеоныңтүрлері, функционалдық, стилистикалыққызметі
Скачать
• Жоспар
Кіріспе ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 3.5
І ТарауКейіпкербейнесінберудегімонологтыңрөлі
1.1 Әлемдікәдебиеттануғылымындамонологтыңзерттелуі ... ... ...6.9
1.2 Шығарманыңтілдіккомпозициясынқұрайтынтұтастықтар ... .10.22
1.3 Көркемәдебиеттегімонологтыңрөлі ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 23.29
ІІ ТарауМонологтыңтүрлеріжәнеолардыңөзіндікерекшеліктері
2.1 Ішкі монолог ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .30.36
2.2 Хабарлаутүріндегі монолог ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .37.39
2.3 Драмалық монолог ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...40.42
2.4. Лирикалық монолог ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 43.48
2.5 Шешендік монолог ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .49.54
Қорытынды ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..55.56
Пайдаланылғанәдебиеттер ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .57
________________________________________
Пән: Әдебиет
Жұмыстүрі: Дипломдықжұм
Монолог - кейіпкердің көпшілікке қарата немесе өзіне арнап айтқан сөзі, толғанысы, өсиет-уағызы. Сөз өнерінде жиі қолданылатын монологтар кейіпкердің ішкі жай-күйін, сырт ортаның өзіне әсер еткен жағдайына байланысты туған толғаныс-тебіренісін бейнелеу мақсатында қолданылады. Монологтың өзге сөйленістерден ерекшелігі - бір адамның ойы бір ғана көрініс табады. Мысалы, өзіміз күнделікті театрдан тамашалайтын сахналық көріністе кейіпкер өзімен-өзі сырласқандай болып, тыңдаушы немесе көрерменнен ешқандай жауап күтпейді. Ұлы ақын Абай Құнанбайевтің «болыс болдым мінеки» өлеңі лирикалық монологқа, Алтай ("Сұлушаш"), Қоңқай ("Ақан сері – Ақтоқты") репликалары эпикалық, драмалық монологтарға мысал бола алады. Монологта кейіпкердің ой-тұжырымы айтылып, оның жай-күйі айқын аңғарылады. Монологтың ғылыми тұрғыдағы атауы – «интраперсоналды сөйлеу